Regulamin forum

to kilka zasad, które powinny być przestrzegane na naszym forum. To pierwsza propozycja, regulamin będzie zmieniany w miarę potrzeb.

1. Forum służy skutecznej komunikacji wewnątrz stowarzyszenia. Zarówno między członkami, jak i zarząd – członkowie. Żeby było jasne. Misja forum jest sprawą mniej ważną niż misja stowarzyszenia: popularyzacji naszego sportu i hobby.
2. Wypowiedzi na forum powinny być rzeczowe, uprzejme i możliwie wartościowe. Wszelkie pozostałe rodzaje komunikacji są uznawane za gorzej widziane i mogą zostać zmienione/usunięte. Wolność wypowiedzi i ekspresji stanowi istotną, ale niekluczową wartość na forum.
3. Tak jak na każdej publicznej platformie, użytkownicy formą dzielą się zgodnie z zasadą 1/9/90, czyli 1% osób tworzy treści, 9% osób się do nich odnosi, a pozostałe, niewidoczne 90% osób je tylko konsumuje. Sposób funkcjonowania forum nie powinien omijać 90% czytelników, których nie widać.
4. Członkowie stowarzyszenia powinni się przynajmniej tolerować i ze sobą współpracować. Nie ma przymusu sympatii, nie trzeba się lubić. Jeśli jednak nie powiesz w twarz komuś na strzelnicy tego, co chcesz napisać, to może jednak napisz coś innego. Nie przenoś tego na forum.
5. Liczba wpisów może być limitowana. Celem jest ograniczenie ilości wypowiedzi wtórnych, głupawych żartów, kłótni czy lania wody przez małą grupkę bardzo aktywnych forumowiczów.
Ograniczenie będzie zdejmowane w przypadkach konstruktywnych użytkowników, jeśli wypowiedzi danej osoby są wyłącznie merytoryczne, wyczerpujące i pomocne: takich autorów potrzebujemy jak najwięcej.

Konkretne przykłady:
– nie publikuj informacji mogących szkodzić naszemu sportowi i hobby
– w stowarzyszeniu istnieje oficjalny bezwzględny zakaz kontaktowania się z PZSS (dla członków sekcji sportowej KS Do Celu) i WPA/KGP (dla wszystkich) bez porozumienia z władzą stowarzyszenia. Zakaz służy ochronie praw posiadaczy broni. Poddanie się zakazowi jest równie dobrowolne jak członkostwo w stowarzyszeniu. 
– zabronione jest wspominanie w otwartych dyskusjach, nawet bez przesadnych szczegółów na temat jakiejkolwiek lokalizacji strzelnicy, która nie jest jeszcze otwarta i działająca. Wyjątek stanowią informacje od zarządcy/ właściciela danego obiektu, które samodzielnie publikuje lub na które wyraża zgodę. W szczególności zabronione są jakiekolwiek dyskusje na temat rzekomo tworzonych strzelnic KS Do Celu (nie tworzymy obecnie żadnych strzelnic). Takie wypowiedzi traktujemy jak bezpośrednie działanie na szkodę celów statutowych organizacji.
– tytułuj posty odpowiednio. Clickbait, błędne lub enigmatyczne („pytanie”) tytuły lub nadmierna, trolująca kontrowersja mogą zostać usunięte.
– przechodź do rzeczy. Jeśli nie wiesz co chcesz napisać, wróć po zastanowieniu.
– nie troluj, nie zaśmiecaj, nie twórz zbędnych kłótni.
– nie wstawiaj dużych grafik, memów, gifów i innych elementów graficznych, które zajmują dużą część ekranu.
– używaj słownika w przeglądarce, twórz akapity, ułatwiaj konsumowanie treści odbiorcom.
– używanie inwektyw powoduje przegraną w dyskusji. Twój post może zostać usunięty na podstawie argumentu ad personam.
– staraj się publikować w odpowiedniej sekcji.
– forum nie służy reklamie i działalności komercyjnej. Przymykamy oko, ale korzystanie z forum to przywilej, nie prawo.
– zabronione są zrzutki, zbieranie pieniędzy, etc. Przykro wprowadzać taką (trochę nieludzką) zasadę, ale jest nas tutaj dużo i jeśli zaczną się publikacje takich ogłoszeń to codziennie będzie nowa zrzutka. Wiem, że czasem nie ma wyjścia i zęby w ścianę, robi się co tylko można. Z góry przepraszam osoby w potrzebie.

Zakaz kontaktu z PZSS i WPA służy utrzymaniu obecnych możliwości i praw strzelców. W PZSS nie chcemy się kojarzyć negatywnie (dobre wrażenie przyspiesza formalności dla wszystkich).
Kontakt z WPA jest dużo trudniejszy: nie chodzi o żadną renomę, czy „współpracę” z WPA. Tutaj wysłanie złego pisma, czy pytania może zaszkodzić posiadaczom broni w Polsce. Dlatego nie wychodź przed szereg i nie kontaktuj się z WPA.

Na forum działa raczej kiepski, stronniczy moderator. Korzystaj z forum tak, żeby na niego nie trafiać. W przypadku wątpliwości co do konkretnej wypowiedzi, zachowanie moderatora może być losowe lub niesprawiedliwe.
Moderacja jest czynnością nieprzyjemną także dla moderatora, więc wszyscy jej unikajmy.

Scroll to Top